Rower treningowy to domowe urządzenie cardio, które symuluje jazdę na rowerze. Nowoczesne modele rowerów treningowych zostały wynalezione w latach 70. XX wieku, a obecnie rower treningowy jest jednym z najpopularniejszych wśród maszyn do ćwiczeń.

 

Co to jest rower treningowy?

 

To rower stacjonarny, w którym obciążenie odbywa się poprzez pedałowanie. Im szybciej pedałujesz, tym większa jest prędkość i tym intensywniejszy trening. Oprócz prędkości możesz regulować poziom oporu (jak jazda na rowerze po górskiej drodze, kiedy musisz wspinać się i zjeżdżać), tym samym obciążając mięśnie nóg. Regulując obciążenie, przeprowadzisz efektywny trening cardio, nabierzesz witalności i zrobisz krok w kierunku wymodelowania zgrabnej i szczupłej sylwetki. Rower treningowy to jedna z najskuteczniejszych maszyn do treningu utraty wagi. Szybkie pedałowanie przyspieszy tętno i spali tłuszcz, jednocześnie wzmacniając mięśnie nóg, pośladków i pleców poprzez dostosowanie poziomu oporu. W tym samym czasie wytrenujesz mięsień sercowy i wzmocnisz układ oddechowy. Wszystko to bez wychodzenia z domu. Oczywiście należy pamiętać, że rower treningowy pozwoli ci schudnąć tylko wtedy, gdy będziesz regularnie ćwiczyć i monitorować dietę.

 

Zalety

 

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym to doskonałe ćwiczenie cardio, dzięki któremu można wzmocnić układ sercowo-naczyniowy, obniżyć poziom cholesterolu, znormalizować ciśnienie krwi oraz wytrenować mięsień sercowy. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym pomagają spalać kalorie, przyspieszają spalanie tłuszczu i zwiększają metabolizm. To świetny sposób na odchudzanie w domu, bo w ciągu godziny ćwiczeń na rowerze stacjonarnym można spalić 500-600 kcal. Treningi na rowerze pomagają wzmocnić mięśnie nóg i pośladków. W tym samym czasie nie zwiększysz objętości bioder. Treningi na rowerze stacjonarnym są odpowiednie dla osób w każdym wieku i o każdym poziomie aktywności. Nie da się z niego spaść, jest łatwy w obsłudze i nie wymaga od ciebie głębokiej znajomości prawidłowej techniki jazdy.

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym są bardziej delikatne dla stawów nóg i kręgosłupa niż na przykład bieganie czy skakanie. Rower treningowy to doskonała profilaktyka rwy kulszowej, osteochondrozy, nerwobólów, udarów, zakrzepicy, cukrzycy, otyłości, urazów stawów i więzadeł. Rower treningowy jest mały w porównaniu do innych domowych urządzeń do ćwiczeń wysiłkowych (takich jak orbitrek lub bieżnia), więc nie zajmuje dużo miejsca w mieszkaniu. Ponadto sprzedawane są przenośne rowery treningowe, które można łatwo zmieścić nawet w szafie. Rowery treningowe są dość tanie w porównaniu z innymi urządzeniami do ćwiczeń sercowo-naczyniowych. Za niewielką kwotę można kupić bardzo dobry model ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami. Ćwicząc na rowerze stacjonarnym, można spokojnie poczytać książkę, obejrzeć filmy i seriale. Ze względu na to, że rowery treningowe od dawna cieszą się popularnością wśród osób ćwiczących w domu, na rynku fitness jest duży wybór modeli o różnych cechach. Z łatwością znajdziesz odpowiedni model dla siebie w przystępnej cenie.