Stepper to urządzenie, który symuluje chodzenie po schodach bez ruszania się z miejsca. Służy do treningu mięśni nóg. Posiada pedały na nóżki oraz stałe poręcze (w drogich modelach - ruchome dźwignie). Ministepper to rodzaj steppera, który nie posiada podpórki dłoni. Zalety to stosunkowo niska cena, kompaktowy rozmiar. Wady: Mniejsza funkcjonalność niż zwykły stepper. W przypadku ćwiczeń wymagających podparcia dłoni będziesz musiał oprzeć się o ścianę lub meble.

 

Projekt

 

Klasyczny stepper - posiada dwa pedały, które można przesuwać w górę i w dół. Symuluje chodzenie po schodach. Klasyczny trener służy do wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego i mięśni nóg. Jednocześnie obciążenie kolan jest minimalne, w przeciwieństwie do faktycznego chodzenia po schodach.

Obrotowy stepper - podczas „chodzenia” na takim symulatorze ciało sportowca obraca się z boku na bok. Cechą konstrukcyjną jest obecność mechanizmu obrotowego w pedałach. Ten symulator służy do wzmacniania nóg, mięśni pleców i brzucha.

Równoważny steper - „chodzenie” odbywa się z przesunięciem środka ciężkości z boku na bok. W tym symulatorze pedały mogą poruszać się nie tylko w górę i w dół, ale także w lewo i w prawo. Trenażer równowagi ma za zadanie rozwijać koordynację ruchów i poczucie równowagi, a także wzmacniać mięśnie nóg i brzucha.

Typ drabinkowy - zamiast pedałów zastosowano „niekończącą się taśmę” ruchomych stopni. Symuluje poruszanie się po schodach tak dokładnie, jak to możliwe, ale bez poważnego obciążenia stawów. Wadą jest wysoka cena. Używany głównie na siłowniach.

 

Wykonanie

 

Professional - przeznaczony dla siłowni i wyczynowych sportowców. Główną zaletą jest zwiększona odporność na ścieranie, dzięki czemu można z niego korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wadą jest wysoka cena.

Autonomiczny - instalowany w miejscach, w których nie ma prądu. Może działać zarówno na bateriach, jak i na wbudowanych generatorach.

Składany - nie zajmuje dużo miejsca, jest jednak mniej niezawodny, ponieważ w jego konstrukcji jest wiele zginanych węzłów. Te modele nie są przeznaczone do intensywnego treningu.

 

Rodzaj obciążenia

 

Mechaniczne - Obciążenie jest generowane przez ruch tłoków w cylindrach hydraulicznych. Zalety: prostota konstrukcji, stosunkowo niska cena, niezawodność, wydajność, ponieważ nie zużywa dużo energii elektrycznej. Wady: mała dokładność regulacji obciążenia, hałas podczas pracy. Jest stosowany głównie w ministepperach.

Elektromagnetyczne - obciążenie jest wytwarzane za pomocą pola magnetycznego generowanego przez elektromagnesy. Zalety: wysoka dokładność regulacji obciążenia, cisza, komfort, zwiększona funkcjonalność. Wady: wysoka cena, duży rozmiar. Te symulatory zużywają dużo energii elektrycznej.

Ponadto steppery są podzielone na dwa typy:

z zależnym skokiem pedałów - łatwe w obsłudze i stosunkowo tanie, nie wymagają prądu, ponieważ posiadają napęd mechaniczny. Pedały są sztywno połączone, więc obciążenie obu stóp jest takie samo. Nie mają funkcji regulacji obciążenia;

z niezależnym skokiem pedału - każdy z pedałów ma własny system obciążenia i porusza się niezależnie. Dzięki temu możliwa jest jak najdokładniejsza regulacja obciążenia podczas treningu. W razie potrzeby możesz ustawić różne poziomy obciążenia dla prawej i lewej nogi (na przykład podczas rehabilitacji).