Długość kroku i współczynnik Q to jedne z najważniejszych cech trenażera eliptycznego. Decydują o skuteczności treningu. Te cechy różnią się w różnych symulatorach. Konieczne jest wybranie elipsoidy w zależności od długości stopnia i wzrostu. Jeśli nie zwrócisz uwagi na te parametry, ćwiczenia nie przyniosą rezultatów. Przyjrzyjmy się, jak wybrać orbitrek na podstawie długości kroku i współczynnika Q, aby twoje treningi były wydajne.

 

Jak mierzyć długość kroku na elipsoidzie

 

Długość kroku na orbitreku to odległość między pedałami podczas ćwiczenia, czyli odległość rozstawienia nóg podczas ćwiczeń na aparacie. Pokazuje szerokość i poprawność zakresu ruchu. Najbardziej skuteczna na elipsoidzie jest długość kroku 35 – 40 cm. Ten wskaźnik jest wybierany w zależności od wzrostu osoby. Jeśli wybierzesz nieodpowiednią szerokość kroku, nie będziesz w stanie ćwiczyć wszystkich mięśni i uzyskać niezbędnego obciążenia. Kupując symulator, musisz znać długość kroku między pedałami. Jest ona wprost proporcjonalna do wzrostu osoby. Jeśli dana osoba jest wysoka i jej wzrost wynosi od 180 cm i więcej, konieczne jest poszukiwanie elipsoid z krokiem 40 cm, a najlepiej 50-53 cm. W przeciwnym razie ćwiczenia nie obejmą mięśni zarówno górnej, jak i dolnej części ciała. Zwykle profesjonalne i drogie elipsoidy mają dużą odległość między pedałami. Jeśli masz mniej niż 170 cm wzrostu, to odpowiedni jest trenażer elipsoidalny z odległością między pedałami 33-40 cm. Jeżeli sprzęt kupowany jest dla kilku osób o różnym wzroście to lepiej wybrać symulator z możliwością regulacji długości kroku pedału. Wtedy każdy będzie mógł ustawić własne parametry.

 

Jak mierzyć długość kroku

 

Pomiar długości kroku elipsoidy nie jest trudny. Można to zrobić na dwa sposoby: Konieczne jest zmierzenie odległości od środka osi, do której wsporniki pedałów są przymocowane do środka koła zamachowego i pomnożenie wyniku przez dwa. Nie wystarczy mierzyć średnicę samego koła zamachowego. Wartość będzie większa o 3-4 cm, ze względu na to, że oś jest dalej od krawędzi krążka o kilka centymetrów. Pedały muszą być zablokowane w maksymalnej odległości od siebie. Krok elipsoidy będzie równy odstępowi od początku lub środka frontu do początku, lub środka tyłu. Poszukując odpowiedniej maszyny do ćwiczeń, warto zacząć od wzrostu, ale eksperci radzą, aby osobiście „przymierzyć” sprzęt sportowy. Osoby o tych samych cechach mogą inaczej czuć się na tym samym elipsoidalnym modelu.

 

Jaki jest współczynnik Q trenażera eliptycznego

 

Kolejnym ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze elipsoidy, jest współczynnik Q. Ta liczba to odległość między pedałami, czyli szerokość kroku. Im bliższa szerokość między pedałami elipsoidy do naturalnego ułożenia nóg, tym wygodniej jest nam ćwiczyć. Niewłaściwa odległość spowoduje niepotrzebne obciążenie stawu biodrowego.

Współczynnik Q w orbitreku dobierany jest w zależności od wzrostu osoby i jej indywidualnych cech. Na przykład w modelach z napędem na tylne koła wartość tego parametru będzie wynosić około 20 cm, czyli tyle, co odległość nóg na szerokości ramion. Jeśli wzrost użytkownika jest niższy niż 165 cm, to trenowanie na takim urządzeniu będzie bardzo niewygodne.