Obecnie większość ludzi spędza dużo czasu przy komputerze. Dlatego wiele osób odczuwa potrzebę aktywności fizycznej, ale nie każdy ma możliwość pójścia do klubu fitness. Dla niektórych szkolenie na konwencjonalnych symulatorach wydaje się zbyt nudne i żmudne. Jest na to dobre rozwiązanie - ćwiczenia na trampolinie. Nie tylko dobrze wpływają na zdrowie i pomagają w utrzymaniu sprawności fizycznej, ale także poprawiają tło emocjonalne.

 

Zasady zachowania na trampolinach

 

Pierwsza zasada skakania na trampolinie to jedna trampolina dla jednego sportowca. Jest to szczególnie ważne w przypadku centrów trampolin. Jednak nawet jeśli ćwiczysz w domu, nie pozwól kilku osobom ćwiczyć jednocześnie na trampolinie. Druga zasada to zawsze stać na środku trampoliny. Zapobiegnie to spadnięciu z trampoliny podczas skakania. Jeśli jesteś początkującym, nie rozpoczynaj swoich zajęć od skomplikowanych elementów sportowych. Jest to obarczone zwichnięciami, skręceniami i traumatycznym lądowaniem na trampolinie.

Ćwicz w wygodnej odzieży. Usuń wszystkie sznurówki, łańcuchy i paski, aby uniknąć przypadkowego zaczepienia ich podczas lotu. Wybierz odzież odprowadzającą pot. Jeśli źle się poczujesz podczas ćwiczeń: straciłeś oddech, pojawiają się zawroty głowy lub nudności, przestań ćwiczyć.

 

Rozgrzej się przed skokiem

 

Rozgrzewkę należy wykonać przed skokiem. Nieprzygotowane ciało gorzej przyjmuje obciążenia i może dojść do kontuzji w postaci skręceń. Rozgrzewka składa się z trzech części.

• W pierwszej części rozgrzewki wykonuj zakręty, rzuty.

• W drugiej części różne zwroty: głowy, tułów itp.

• W trzeciej części wskocz w miejsce lub na linie.

Sugerowane jest również wykonanie niewielkiego rozciągnięcia: w pozycji stojącej, złączcie nogi, spróbujcie wyciągnąć ręce rękami, to samo ćwiczenie można wykonać w pozycji siedzącej.

 

Ćwiczenia na trampolinie

 

Skocz w górę z wyprostowanym ciałem

Vertical Jump z prostym ciałem to jeden z najprostszych skoków na rozgrzewkę i świetny początek dla początkujących na trampolinie. Zacznij od środka maty i skacz pionowo; utrzymuj tułów prosto i wyciągnij ręce w linii prostej nad głową, aby poprawić siłę nośną.

Wskazówka: pomaganie sobie rękami może pomóc ci skoczyć znacznie wyżej.

Gwiazda („Marionetka”)

Większość ludzi widziała marionetki wiele razy, ale tylko nieliczni mają odwagę odtworzyć ich ruchy na trampolinie. Te skoki są zwykle dość wysokie i zmuszają wszystkie mięśnie ciała do pracy. Zacznij od środka maty i skacz pionowo. Podczas skoku wyciągnij ręce i nogi na boki ciała. Kiedy zaczniesz opadać z powrotem na środek maty, przywróć ręce i nogi do ich pierwotnej pozycji.

Podskocz do pozycji siedzącej

Ten ruch wygląda na wymagający, ale w rzeczywistości jest bardzo prosty i zabawny. Wskocz pionowo na środek maty, ale po wylądowaniu przyjmij pozycję siedzącą z nogami wyciągniętymi do przodu i rękami po bokach. Wykorzystaj energię skoku, aby powrócić do pozycji wyprostowanej.

Skok ze zgiętymi nogami

Stań na środku maty i podskocz. Zegnij kolana i przyciśnij je do klatki piersiowej, a dłońmi chwyć golenie. Po drodze wyprostuj nogi.

Skocz o pół obrotu

Stań na środku maty, podskocz i jednocześnie obróć ciało o 180 stopni. Kontroluj rotację i staraj się wykonać jak najwięcej półobrotów z rzędu.